Verski kalendar za 2010
Datum | Pravoslavni | Katolički | Muslimanski | Jevrejski |
01.01 | Sveti mučenik Bonifacije | Sveta Bogorodica Marija | ||
02.01 | Sveti Ignjatije Bogonosac, Sveti Danilo episkop Srpski | Parashat Vayechi | ||
03.01 | Sveta mučenica Julijana, Sveti Petar Kijevski - Oci | |||
04.01 | Sveta velikomučenica Anastasija Uzorešitelnica | |||
05.01 | Svetih deset mučenika kritskih, Prepodobni Naum Ohridski - Tucindan | |||
06.01 | Badnji dan | Bogojavljenje - Sveta Tri Kralja | ||
07.01 | Rođenje Hristovo - Božić | |||
08.01 | Sabor Presvete Bogorodice | |||
09.01 | Sveti promučenik i arhiđakon Stefan | Parashat Shemot | ||
10.01 | Krštenje Isusovo | |||
11.01 | ||||
12.01 | ||||
13.01 | ||||
14.01 | Obrezanje Gospoda Isusa Hrista, Sveti Vasilije Veliki | |||
15.01 | ||||
16.01 | Parashat Vaera, Rosh Chodesh Sh'vat | |||
17.01 | Druga nedelja kroz godinu | |||
18.01 | ||||
19.01 | Bogojavljenje | |||
20.01 | Sabor Svetog Jovana Krstitelja - Jovanjdan | |||
21.01 | ||||
22.01 | ||||
23.01 | Parashat Bo | |||
24.01 | Treća nedelja kroz godinu | |||
25.01 | ||||
26.01 | ||||
27.01 | Sveti Sava prvi Arhiepiskop Srpski | |||
28.01 | ||||
29.01 | ||||
30.01 | Parashat Beshalach, Tu B'Shvat | |||
31.01 | Četvrta nedelja kroz godinu |
Datum | Pravoslavni | Katolički | Muslimanski | Jevrejski |
01.02 | Prepodobni Makarije Egipatski, Sveti Marko Efeski | Sever, Brigita, Miroslav | ||
02.02 | Prepodobni Jevtimije Veliki | Svijećnica - Prikazanje Gospodinovo | ||
03.02 | Prepodobni Maksim Ispovednik, Sveti mučenik Neofit | Blaž, Vlaho, Tripun | ||
04.02 | Sveti Apostol Timotej | Andrija, Veronika, Izidor | ||
05.02 | Sveti sveštenomučenik Kliment Ankirski | Agata, Dobrila, Jagoda, Goran | ||
06.02 | Prepodobna Ksenija Rimljanka, Sveti Mučenik Vavila - Zadušnice | Pavao Miki, Doroteja, Dorica | Parashat Yitro | |
07.02 | Sveti Grigorije Bogoslov | 5. Nedelja kroz godinu - Rikard, Držislav, Maksim, Julijana | ||
08.02 | Prepodobni Ksenofont i Marija | Jeronim Emilijani, Jerko, Mladen | ||
09.02 | Prenos moštiju Svetog Jovana Zlatoustog | Skolastika, Suncana, Sabina, Zora | ||
10.02 | Prepodobni Jefrem Sirin, Prepodobni Isak Sirin | bl. Alojzije Stepinac, Vjekoslav, Vilim | ||
11.02 | Prenos Moštiju Svetog Ignjata Bogonosca | Gospa Lurdska, Marija, Mirjana | ||
12.02 | Sveta tri jerarha | Zvonko, Zvonimir | ||
13.02 | Sveti besrebrenici Kir i Jovan | Katarina Ricci, Kastor, Božidarka, Kristina | Parashat Mishpatim, Shabbat Shekalim | |
14.02 | Sveti mučenik Trifun (Bele poklade) | 6. Nedelja kroz godinu, Valentin, Zdravko | Rosh Chodesh Adar | |
15.02 | Sretenje Gospodnje (Početak posta) | Onezim, Vitomir, Faustin | Rosh Chodesh Adar | |
16.02 | Sveti Simeon i Ana, Sveti Jakov | Julijana, Miljenko, Samuel | ||
17.02 | Prepodobni Isodor Pelusiot, Prepodobni Nikolaj | Pepelnica - Čista srijeda, Bartol, Benedikt, Flavije | ||
18.02 | Sveta mučenica Agatija | Šimun, Bernarda | ||
19.02 | Sveti Fotije Carigradski | Konrad, Ratko, Rajko, Blago | ||
20.02 | Teodorova Subota | Leon, Lav, Lea | Parashat Terumah | |
21.02 | Sveti Teodor Stratilat, Sveti Sava | 1. Korizmena nedelja, Petar Damiani, Damir, Natalija | ||
22.02 | Sveti mučenik Nikifor | Izabela, Tvrtko, Margareta Kotorska | ||
23.02 | Sveti sveštenomučenik Haralampije | Polikarp, Romana, Grozdan | ||
24.02 | Sveti sveštenomučenik Vlasije; sveti velikomučenik Đorđe Kratovac | Montan, Goran, Modest, Sinerot | ||
25.02 | Sveti Meletije Antiohijski | Nestorije, Hrvoje, Donat, Berislav | Ta'anit Esther | |
26.02 | Sveti Simeon Mirotočivi | Aleksandar, Robert, Viktor, Branimir | Milad un Nabi (Mevlud) za sunitske muslimane (rođenje Muhameda) | |
27.02 | Prepodobni Avksentije; sveti Kiril Slovenski | Gabrijel od Žalosne Gospe, Donat Zadarski | Parashat Tetzaveh, Shabbat Zachor | |
28.02 | Sveti apostol Onisim; prepodobni Jevsevije Pustinjak | 2. Korizmena nedelja, Roman, Teofil, Bogoljub, Vikica | Purim |
Datum | Pravoslavni | Katolički | Muslimanski | Jevrejski |
01.03 | Sveti mučenici Pamfil i Porfirije (Bele Poklade) | Feliks, Albin, David, Jadranko, Zoran | Shushan Purim | |
02.03 | Sveti velikomučenik Teodor Tiron | Lucije, Čedomil, Ines, Iskra | ||
03.03 | Sveti Lav Rimski; sveti Flavijan Carigradski | Marin, Marinko, Maroje | 17 Rabiul Awal — Milad un Nabi za šiitske muslimane | |
04.03 | Sveti apostoli Arhip, Filimon i Apfija | Kazimir, Eugen, Natko, Miro | ||
05.03 | Sveti Lav Katanski | Teofil, Lucije, Hadrijan | ||
06.03 | Prepodobni Timotej; sveti Evstatije | Ruža iz Viterba, Viktor, Zvjezdana | Parashat Ki Tisa,Shabbat Parah | |
07.03 | Sveti mučenici u Evgeniji | 3. KORIZMENA NEDJELJA - Perpetua, Felicita, Teofil, Bogoljub | ||
08.03 | Sveti sveštenomučenik Polikarp Smirnski | Ivan od Boga, Ivša, Boško | ||
09.03 | Prvo i drugo obretenje glave svetog Jovana Krstitelja | Franciska Rimska, Fanika, Nedjeljko | ||
10.03 | Sveti Tarasije Carigradski | Emil, Makarije, Krunoslav | ||
11.03 | Sveti Porfirije, episkop Gaski | Kandid, Tvrtko, Blanka | ||
12.03 | Prepodobni Prokopije Dekapolit; prepodobni Talalej | Bernard, Budislav, Fina | ||
13.03 | Prepodobni Vasilije; prepodobni Jovan Kasijan | KKristina, Ratka, Rozalija, Patricija, Sabina | Parashat Vayakhel-Pekudei,Shabbat HaChodesh | |
14.03 | Prepodobnomučenica Evdokija | 4. KORIZMENA NEDJELJA - Matilda, Miljana, Borislava, Borka | ||
15.03 | Sveti sveštenomučenik Teodot Kirinejski | Zaharija, Veljko, Vjekoslav | ||
16.03 | Sveti mučenici Evtropije, Kleonik i Vasilisk | Hilarije, Julijan, Euzebija | Rosh Chodesh Nisan | |
17.03 | Prepodobni Gerasim Jordanski (Prvo bdenije) | Patrik, Patricija, Domagoj, Hrvatin, Gertruda | ||
18.03 | Sveti mučenik Konon; prepodobni Marko | Ćiril Jeruzalemski, Spasoje, Eduard, Edo | ||
19.03 | Sveta 42 mučenika Amorejska (Drugo bdenije) | SV. JOSIP, zaručnik Bl. Djevice Marije | ||
20.03 | Svetih sedam sveštenomučenika Hersonskih | Ivan Nepomuk, Pavao, Nicet | Parashat Vayikra | |
21.03 | Sveti Teofilakt Ispovednik | 5. KORIZMENA NEDJELJA - Kristijan, Vesna, Vlasta, Serapion | ||
22.03 | Svetih 40 mučenika Sevastijskih – Mladenci | Oktavijan, Lea Rimska, Leonarda | ||
23.03 | Sveti mučenik Kodrat Korintski | Oton, Edmund, Rebeka, Dražen | ||
24.03 | Sveti Sofronije Jerusalimski | Latin, Katarina Švedska, Didak | ||
25.03 | Prepodoni Simeon Novi Bogoslov; sveti Grigorije Dvojeslov | NAVJEŠTENJE BDM - Blagovijest Kvirin, Lucija | ||
26.03 | Prenos moštiju svetog Nikifora Carigradskog | Montan, Maksima, Goran, Emanuel | ||
27.03 | Prepodobni Benedikt Nursijski- Lazareva subota - Vrbica | Rupert, Lada, Peregrin | Parashat Tzav,Shabbat HaGadol | |
28.03 | Ulazak Gosposa Isusa Hrista u Jerusalim - Cveti | NEDJELJA MUKE GOSPODNJE - CVJETNICA | ||
29.03 | Sveti apostol Avrisovul i sveti mučenik Savin | 2Jona, Bertold, Eustazije | Ta'anit Bechorot,Erev Pesach | |
30.03 | Sveti Aleksije, Čovek Božiji | Bogoljub, Leonard, Amadeus | Pesach I | |
31.03 | Sveti Kiril Jerusalimski | Benjamin, Gvido, Natalija | Pesach II |
Datum | Pravoslavni | Katolički | Muslimanski | Jevrejski |
01.04 | Veliki četvrtak (Veliko bdenije) | ČETVRTAK VEČERE GOSPODNJE. VELIKI ČETVRTAK | Pesach III (CH''M) | |
02.04 | Veliki petak | PETAK MUKE GOSPODNJE. VELIKI PETAK | Pesach IV (CH''M) | |
03.04 | Velika subota | VELIKA SUBOTA. Vazmeno bdijenje | Pesach V (CH''M) | |
04.04 | Vaskrsenje Hristovo - Vaskrs - Pasha | NEDJELJA USKRSNUĆA GOSPODINOVA | Pesach VI (CH''M) | |
05.04 | Vaskrsni ponedeljak | USKRSNI PONEDJELJAK,Drugi dan Vazmene osmine | Pesach VII | |
06.04 | Vaskrsni utorak | Treći dan Vazmene osmine | Pesach VIII | |
07.04 | Blagovesti Presvete Bogorodice | Četvrti dan Vazmene osmine | ||
08.04 | Sabor svetog arhangela Gavrila | Peti dan Vazmene osmine | ||
09.04 | Prepodobna Matrona Solunska | Šesti dan Vazmene osmine | ||
10.04 | Prepodobni Ilarion Ispovednik | Sedmi dan Vazmene osmine | Parashat Shmini | |
11.04 | Prepodobni Marko Aretuski | 2. VAZMENA NEDJELJA | Yom HaShoah | |
12.04 | Prepodobni Jovan Lestvičnik | Julije, Viktor, Davorka, Sofija | ||
13.04 | Sveti sveštenomučenik Ipatije Gangrijski | Martin I., papa i mučenik, Ida | ||
14.04 | Prepodobna Marija Egipćanka | Valerijan, Zdravko, Maksim | Rosh Chodesh Iyyar | |
15.04 | Prepodobni Tit Čudotvorac | Teodor, Rastislav | Rosh Chodesh Iyyar | |
16.04 | Prepodobni Nikita Ispovednik | Benedikt, Bernardica, Leonida | ||
17.04 | Prepodobni Josif Himnograf | Šimun, Inocent, Ilija | Parashat Tazria-Metzora | |
18.04 | Sveti mučenici Agatopod i Teodul | 3. VAZMENA NEDJELJA | ||
19.04 | Sveti Evtihije Carigradski | Marta, Loen, Berta | Yom HaZikaron | |
20.04 | Prepodobni Georgije Mitimanski | Anicet, Marcijan, Agneta, Dina | Yom HaAtzma'ut | |
21.04 | Sveti apostoli Irodion, Agav, Ruf i drugi s njima | Anzelmo, Konrad | ||
22.04 | Sveti mučenik Evpsihije | Soter, Kajo, Vojmil, Leonida | ||
23.04 | Sveti mučenik Terentije | Juraj mučenik, Adalbert, Đuro, Đurdica | ||
24.04 | Sveti sveštenomučenik Antipa Pargamski | Fidel, Vjeran, Vjera | Parashat Achrei Mot-Kedoshim | |
25.04 | Prepodobni Vasilije Ispovednik | 4. VAZMENA NEDJELJA | ||
26.04 | Sveti sveštenomučenik Artemon | Kleto, Stanislav, Višnja, Montan i Maksima | ||
27.04 | Sveti Martin Ispovednik | GBL. Ozana Kotorska, Euzebije i Polion | Parashat Tetzaveh, Shabbat Zachor | |
28.04 | Sveti apostoli Aristarh i drugi (Prepolovljenje) | Petar Chanel, Ljudevit M. Grignion, Dada | Purim | |
29.04 | Sveta mučenica Agapija | Katarina Sijenska, Sever, Hugo | Purim | |
30.04 | Prepodobni Simeon Persijski | Pio V. – papa, Venancije | Purim |